Connect with us

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi | Odunpazarı Evleri, Masal Şatosu

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası,Tanınmış Helvacı,Limonata

KaraKedi Bozacısı Eskişehir-Gerçek Boza Keyfi Bu Adreste

Eskişehir Yöresel

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası,Tanınmış Helvacı,Limonata

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası,Tanınmış Helvacı,Limonata

ESKİŞEHİR’DE EN İYİ 3 YÖRESEL TATLAR

Sevgili Eskişehirliler, bu yazımızda da sizlere ‘’Eskişehir’de En İyi 3 Yöresel Tatlar” başlıkları altında Eskişehir’de bulunan en güzel yöresel tatlarını sizlere tanıtacağız.

Elbette herkesin damak tadı farklıdır fakat bizler kendi gördüklerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız…

Bahsetsek olursak; sadece bir kaçı olan Meşhur Kara Bozası, Tanınmış Helvacı ve Sifon Limonata… İştahınız kabardı gibi hisseder oldum. Ben bu lezzetlere bayılıyorum.

Siz Değerli Dostlarıma da bunlardan istifade etmenizi istiyorum. Eskişehir’e yolunuz düşerse bu lezzetleri tatmadan ve sevdiklerinize götürmeden ayrılmamalısınız…

Gidip gördükçe, gezdikçe daha yöresel tatlarını listemize dahil edip sizlerle paylaşacağız. Elbette sizlerin de önerileri olursa bunu memnuniyetle listemize ekleriz.

ESKİŞEHİR’DE YÖRESEL TATLAR

1.     Meşhur Kara Kedi Bozacısı
2.     Tanınmış Helvacı
3.     Sifon Limonata

Meşhur Karakedi Bozacısı

En iyi 3 yöresel birincisi;

Sevgili ziyaretçilerimiz şimdiki yazımızda sizlere Eskişehir’e yemekte tadına doyamadığımız, özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olduğu ”Meşhur Karakedi Bozacısı” sizlere tanıtacağız.

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası

Eskisehir Boza Nerede İcilir? Kendimi bildim bileli var olan köklü bir işyeridir. Eskiden tabelası dahi yoktu şimdiler ise sıcak sular bölgesinde iki şubesi ayrıca;

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası

Hamamyolu ve İ. Karaoğlanoğlu Caddesi şubesi vardır. Ben küçükken babamla köprübaşına alışverişe çıktığımızda elimi tutup dosdoğru buraya gider nefis bozasından içerdik ve halada içmeye devam ediyorum.

Her Daim Müşteri

Eskişehirde Boza Nerede İçilir? Tek adres diyebilirim. O zamanlarda bile milletin sıraya girip boza içmelerine şaşkınlıkla bakardım ve şimdi şimdi anlıyorum tadının değişilmez ve mükemmel olduğu için tercih edildiğini.

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Karakedi Bozası

Meşhur olan Karakedi Bozacısının her daim müşterisi vardır. Ufacık bir dükkan olup, masa filen yok duvar dibine dizilmiş 5 – 6 tabure üzerinde ya da onlar doluysa ayakta bozanızı yiyorsunuz.

Kara Kedi Bozacısı Eskişehir her daim dolup taşar. Karakedi Boza Fiyat ise bardağı 2.5 TL, Kilosu ise 10 TL. Bozayı isterseniz bardak alıp orada yiyebilir ya da isterseniz 0,5 – 1 kg. olarak evinizde de götürebilirsiniz.

Karakedi Boza Sipariş alanlar çoktur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki o da şu; boza çabuk ekşir aynı gün tüketmeniz gerekmektedir. Biraz da en iyi 3 yöresel tatlardan olan bozanın faydalarına değinecek olursak;

BOZANIN FAYDALARI

Temel olarak mısır, buğday, arpa, darı, pirinç ve yulaftan oluşur.

Demir, fosfor, niyasin, sodyum, A, B1, B2 ve E vitamin ve mineral bakımından zengin olan bozanın sağlığa bir çok faydası vardır.Tarçın ve leblebi ile faydası iki kat artmaktadır.

Öksürüğü şıp diye keser !!!

Çocuklarda bronşların rahatlamasına, balgam çıkarmanın kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır.

Anne sütünü arttırır !!!

Yeni doğan bebeği de olumlu şekilde etkileyip olup, anne sütünden bebeğe aktarılan mineral ve vitaminler bebeğin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlamaktadır.

Sindirime yardımcı olur.

Kanserle mücadele eder.

Kemik sağlığını korur.

Cilt ve sağ sağlığını korur.

Kısaca sevgili dostlar; Meşhur Karakedi Bozasının Tadı çok güzel ve nefistir,Eskişehir’e gelip, çarşıya çıkınca bu mekana mutlaka uğramalıdır. Eşsiz lezzetlerden yani en iyi 3 yöresel tatlardan faydalanmadan bu şehirden ayrılmamalıdır.

Bir başka yöresel tat/tavsiye yazımızla tekrar görüşmek üzere. Sevgiyle Kalın.

Meşhur Karakedi Bozacısı’na Nasıl Gidilir? Konum Bilgisi

Karakedi Bozacısı Adres     :

Köprübaşı Caddesi No 36 Hamamlar Bölgesi, Eskişehir

Karakedi Bozacısı Telefon   :

(0 222) 231 12 31

Meşhur Tanınmış Helvacı

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Tanınmış Helvacı

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Tanınmış Helvacı

En iyi 3 yöresel tat ikincisi;

Sevgili ziyaretçilerimiz şimdiki yazımızda sizlere yöre halkının vazgeçilmez ve sofraların baş tacı bir tat olan ve Eskişehir’e gezmeye gelen ziyaretçilerin arkadaş/eş/dostlarına bu lezzeti götürmek için kuyruk beklemeye değer olan ”Meşhur Tanınmış Helvacı”yı sizlere tanıtacağız.

1875’den Beri Aynı Lezzet

Damak tadım biraz seçici olduğu için şöyle diyebilirim ki hayatımda yediğim en güzel sade tahin helvası. Osmanlı Helvacısı Eskişehir Böyle lezzet böyle tat yok arkadaşlar.

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Tanınmış Helvacı

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Tanınmış Helvacı

Tanınmış Helvacı Çalışma Saatleri sıra gelince; Öğleden sonra dikkat edin genelde kuyruk vardır. Günlük taze taze yapıldığı için saat 15.00-16.00’dan sonra helva kalmıyor. Tahini de bence de çok iyidir. Eskişehir Tanınmış Helvacı Fiyatları ise hesaplıdır.

Şeker Oranı Çok Az

Met helvası için aynı sözü söyleyecek değilim çünkü kendi üretimi değil. Pazar günleri bu müessese ise kapalıdır.

Hasta ziyaretleri olsun, arkadaşlara hediye götürmek olsun kime ikram ettiysem herkes tadına hayran kaldı ve bayıldı, artık kargolar ile sipariş gönderir oldum.

Eskişehir Tanınmış Helvacı Sipariş gönderenler ise çoktur. Helvanın içinde un tadı olmayan, şeker oranı çok az olan ve insanı yerken baymayan bir lezzeti vardır.

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Tanınmış Helvacı

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Tanınmış Helvacı

Eskişehir Tanınmış Helvacı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  1. Helvalar günlük üretimdir, tazedir. Sade, Kakaolu ve Cevizli Yazlık Helva satışı yapılır.
  2. Tanımış Helvacı’da kredi kartı geçmez, nakit satış yapılır.
  3. Cuma günleri cuma namazı saatinde kapalıdır.
  4. Pazar günleri kapalıdır.
  5. Helvalar günlük olduğundan öğleden sonra helva biter ve dükkan kapanır.
  6. 1875 yılından beridir üretim yapılmaktadır.
  7. Hamamyolu yan sokağında küçük şirin bir dükkandadır.

Doyumsuz Tat

Tanınmış Helvacı Osman Eskişehir; cuma günleri cuma namazı vakti kapalı oluyor ve bana göre güzel uygulama olan kart geçmiyor sadece nakit para geçiyor.

Sevgili dostlarım şöyle diyebilirim ki bu zamana kadar bu helvanın tadına bakmadıysanız çok şey kaybetmişsiniz demektir.

Eskişehir’e yolunuz bir gün düşerse eğer görürsünüz ki insanlar helva almak ve tatmak için kuyruk oluşturmuş durumda.

Lezzeti mükemmel zaten tartışılmaz. Eskişehir’de helva almak ve yemek isterseniz biraz kuyrukta beklemeyi göze alıp en iyi 3 yöresel tat dan olan Tanınmış Helvacıdan helvanızı alın.

Dükkanın içine girince ne kadar doğru yer olduğunu göreceksiniz.

Başka illerden yoğun talep olduğunu da söylemek isterim. Dışarıdan gezmek için gelenlerin sıklıkla uğrayıp alışveriş yaptıkları bir yerdir.

144 Yıllık Serüven

Eskişehir’i iyi bilen birine sorsanız helvacı olarak tanınmışı söylerler. Hamamyolu caddesi bölgesinde bulunan, tarifle rahatça bulunabilen dar bir sokakta, küçük şirin bir yer.

Eskişehir’e gelen her kesin bu lezzeti tatmalarını tavsiye ederim. Şükür ki şubesi yoktur, yaklaşık 144 yıldır bu işi iyi yapıyorlarmış zaten. Son söz olarak sevgili ziyaretçilerim sabredin kuyruğa girip bekleyin derim.

Bir başka yöresel tat/tavsiye yazımızla tekrar görüşmek üzere. Sevgiyle Kalın.

Meşhur Tanınmış Helvacısı’na Nasıl Gidilir? Konum Bilgisi

Tanınmış Helvacı Adres:

Köprübaşı, Değirmen Sokak, Eskişehir

Tanınmış Helvacı Telefon:

(0 222) 231 14 13

Meşhur Sifon Limonata

En iyi 3 yöresel tat üçüncüsü;

Sevgili ziyaretçilerimiz şimdiki yazımızda sizlere Eskişehir’e özgü olan ve Kalabak köyünden çıkan ünlü Kalabak suyu, karbondioksit gazı, portakal ve limon suyundan doğal olarak yapılan ”Sifon Limonatayı” sizlere tanıtacağız.

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Sifon Limonatacılar

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Sifon Limonatacılar

1960 Yılından Beri

Sifon Limonata; Eskişehir’de yoğunluk olarak Hamamyolu caddesi bölgesi ve çarşı içinde bulunan, 1960′ lı yıllardan beri şehrin adeta geleneksel lezzeti haline gelmiş ve o eski tadını bozmadan Sifon Limonata Makinası ile Eskişehir halkına sunulmaya devam eden güzel bir içecektir.

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Sifon Limonatacılar

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Sifon Limonatacılar

Eskişehirlilere o kavurucu yaz aylarında bir nebze olsun ferahlamak için Odunpazarı Belediyesi’ne ait Sifon Limonata satışı yapılan limonata arabaları ile 7 farklı noktada hizmet vermektedir.

Sifon Limonata Makinası Fiyatları öğrenmek isteyenler gerekli sitelerden faydalanarak bilgi edinebilirler.

Limonatanın Farkı

Bu limonatanın diğerlerinden farkı su yerine soda kullanılmasıdır. Limonatalar özel bir kazanda oluşturulan soda ile hazırlanıp sonra bu sodayı karbondioksit gazıyla yapıp Kalabak su ile sodayı karıştırılmaktadır.

“Limonatanın özü, limon ve portakaldan oluşmakta, sonra da soda ile karıştırılarak bir nevi doğal gazoz gibi olmaktadır”

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Sifon Limonatacılar

En İyi 3 Yöresel Tat Eskişehir-Sifon Limonatacılar

Ayrıca anlatılanlara göre sifon limonatanın sodası hazırlanırken kullanılan makineyi Türkiye’de sadece 1 kişinin yaptığı söylenmekte, bunun içindeki suyun ve karbondioksit gazının oranının ise sır gibi saklandığı !!! belirtiliyor.

Serinlemek İçin Bire Bir

Sevgili dostlar hakikaten benim memleketim bir başka. Bu şehre gelip havasını teneffüs eden bir daha ayrılamıyor. Eskişehir’e gezmeye gelip bu keskin limonatayı tadanlar ise uzun yıllar boyunca unutamıyor…

Küçükken hatırlarım özellikle limonata içmek için çarşıya çıkar ve lezzetine doyamadığım limonatadan tadardım. Yorulunca, çarşı içinde gezerken, mola verdiğimizde biraz serinlenmek için;

Buz gibi Limonatanın tadına bakmak ya da yanında taze olarak doğal portakal suyu da içmek bizlere enerji vermeye devam ediyor. Yöresel Ürün

Şok Fiyat !!!

Umarım bu limonatanın tadı bozulmaz ve eski keskin tadını uzun yıllar yıllar boyunca taşır. Bu arada limonata fiyatları halka hizmet için çok düşük rakam olan 1.5 TL gibi rakama satışa sunulmaktadır.

Siz değerli ziyaretçilerimiz, sizde benim gibi sıcak simit alıp birde buz gibi o keskin limonatanın tadına bakmak için daha ne duruyorsunuz…

İlk fırsatta çıkın gelin ve en iyi 3 yöresel tat olan bu doğal limonatanın tadına bakmaktan kendinizi mağdur bırakmayın. Sevgiyle Kalın…

Meşhur Sifon Limonatası’na Nasıl Gidilir? Konum Bilgisi

Adres             :

Köprübaşı Caddesi Hamamlar Bölgesi, Eskişehir

İlginizi çekecek diğer yazılarımız;

Eskişehir En İyi 10 Gezilecek Yer – Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir En İyi 8 Restaurant Yerleri-Eşsiz Lezzetler ve Tatlar

Eskişehir En İyi 4 Konaklama Yeri-Temiz ve Hesaplı Oteller

Eskişehir En İyi 3 Kahvaltı Yeri-Mükemmel Lezzetler

Eskişehir En Hesaplı 3 Alışveriş Yeri-Uygun Mağazalar

Eskişehir

Eskişehir doğumluyum. Bu canım şehrin her karış toprağına, havasına ve suyuna aşık bir insan olarak siz değerli ziyaretçilerimize Eskişehir’in tanıtımı, Eskişehir çevresinde gezilebilecek yer tavsiyeleri ve gezi yazıları ile Eskişehir turizmine destek olmaya çalışıyoruz. Destek, reklam ve iş birliği konusunda bizlere her daim yazabilirsiniz.

Yorumlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Eskişehir YöreselEn Çok Okunanlar

Advertisement


En Çok Ziyaret Edilenler

Eskişehir’e Dair Herşey


Takvim

Ağustos 2019
P S Ç P C C P
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
To Top
%d blogcu bunu beğendi: